Zlín díky dopravnímu projektu zabodoval v soutěži chytrých měst

ZLÍN – Zlínu se podařilo vybojovat v celorepublikové soutěži chytrých měst druhé místo v jedné z kategorií. Uspělo díky informačním panelům určeným pro řidiče, serveru Zlin.cz to sdělil za zlínskou radnici Lukáš Fabián.

 

Zlín se zařadil do konceptu nazvaného Smart Cities, neboli chytrá města. Zabývá se rozvojem měst s využitím chytrých přístupů. Zejména je spojován s využitím moderních technologií v běžném životě. Příkladem mohou být aplikace v chytrých telefonech, jejímž prostřednictvím mohou lidé snadno a rychle získat potřebné informace nebo nahlásit závady či jiné problémy. Například podobnou aplikaci In-city pro chytré telefony spustilo město Zlín v loňském roce. Rychlosti zavádění nových technologií do praxe si všímá i porota soutěže Chytrá radnice 2017. Město Zlín získalo v jedné z kategorií druhé místo.

„V kategorii Individuální doprava ocenila porota zlínské informační panely. V této kategorii zvítězilo město Třebíč s projektem chytrá mobilita, třetí se pak umístila Praha s projektem na vybudování nabíjecích stanic pro elektromobily,“ upřesnil Lukáš Fabián.

Město Zlín provozuje osm proměnných informačních panelů. Řidiči se z nich zatím dovídají aktuální dojezdové časy do jednotlivých částí města či do Otrokovic a mohou také porovnat délku jízdy různých alternativních tras. Je zde možné také zveřejnit nahodilé zprávy o omezení provozu, jako například v případě nedávné částečné uzavírky nadjezdu v ulici Gahurova, nebo o uzavření ulice Sokolské, kde došlo ke zřícení domu.

Plánuje se také rozšíření systému. Na tabulích by se tak mohly objevovat informace o aktuálních nehodách v okolí města či jiná výstražná hlášení. Uvažuje se i o instalaci dalších tabulí, které budou přinášet informace o obsazenosti parkovišť.

 

Zdroj: Zlín.cz, http://zlin.cz/530132n-zlin-diky-dopravnimu-projektu-zabodoval-v-soutezi-chytrych-mest


Zpět na výpis