Chytrá radnice je v napínavé fázi hodnocení

 

Soutěž Chytrá radnice je určena pro města a obce a jejím záměrem je vzájemně porovnat a následně ocenit zajímavá řešení při zavádění moderních technologií do života municipalit. První ročník této prestižní celostátní akce pořádané Úřadem vlády společně s Českou spořitelnou, O2 Česká republika a DDeM byl zahájen letos v březnu.

Pro velký zájem se několikrát prodlužovala uzávěrka, nicméně nyní je již v plné práci odborná porota, která má za úkol posoudit na pět desítek obdržených přihlášek. Hlavním cílem projektu je urychlit proces digitalizace veřejné správy a samosprávy a vnesením prvku soutěživosti motivovat české radnice k prezentaci již aplikovaných nebo právě zaváděných chytrých řešení, která se mohou stát inspirací pro ostatní. Na mnoha místech naší republiky různé nápady z této oblasti úspěšně fungují a usnadňují lidem život a je žádoucí tento potenciál náležitě využít. Přihlášky tak mohli podávat nejen zástupci měst a obcí, ale i soukromé subjekty realizující veřejné zakázky z oblasti Smart Cities.

Příkladů, kde se uplatňují moderní technologie při správě měst a obcí, bychom mohli jmenovat celou řadu. Je dobře, že jich stále přibývá a jsou stále důmyslnější, své kouzlo ale mají i zcela jednoduché a přitom geniální myšlenky. Proto byla soutěž vypsána v pěti kategoriích, aby mohla obsáhnout všechny aspekty fungování města či obce, tři další kategorie jsou průřezové a nezapomnělo se ani na Cenu veřejnosti. Individuální i veřejná doprava, ekologie, energetika i samotná komunikace s úřadem – to jsou stěžejní oblasti, v nichž se mohou uplatnit nejrůznější prvky probíhající digitalizace.

„Jsme na počátku digitální revoluce. Zatím ji prožíváme zejména v komunikaci, ale elektromobily, tepelné senzory na domech ani další technologické vymoženosti už nejsou utopií. Relativně brzy budou zcela běžné a města ani obce nemohou stát stranou. Soutěž je chce vybídnout k větší aktivitě. Bylo by škoda, kdyby dobré nápady zapadly jen proto, že nemají dostatečnou podporu. Pokud jsou efektivní, musí dostat šanci,“ říká ekonom Pavel Kysilka, zakladatel a předseda představenstva 6D Academy a předseda odborné poroty Chytré radnice. Spolu s ním budou přihlášené projekty posuzovat představitelé akademické sféry a rovněž zástupci organizátorů soutěže.

Se svými závěry nás porota seznámí v říjnu, kdy se také uskuteční galavečer se slavnostním vyhlášením vítězů. Na soutěži se rovněž podílí celá řada partnerů, jako jsou AVE CZ odpadové hospodářství, Microsoft a ŠKODA AUTO DigiLab, Cross Zlín, Visa a Camea, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Fakulta dopravní ČVUT v Praze, Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Czech Smart City Cluster, Svaz měst a obcí ČR a 6D Academy, vydavatelství CNC s tituly E15, info.cz, Blesk a dále Pro města a obce, Moravské hospodářství, magazín Pro-Energy a portál EnergyHub.eu.

 

 

Zdroj: ENERGY-HUB, https://cz.energyhub.eu/zpravy-z-oboru/26642-chytra-radnice-je-v-napinave-fazi-hodnoceni


Zpět na výpis